جوش یک عارضه پوستی

جوش یک عارضه پوستی

جوش یک عارضه پوستی است که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است. درون منافذ پوست غدد سباسه یا چربی وجود دارد که سبوم یا چربی پوست را تولید می کنند، پدیده ای که بطور مداوم رخ می دهد، سلول های مرده به جای مانده پوست ممکن است با سبوم به هم بچسبند. این توده ممکن است منافذ پوست را بخصوص در هنگام بلوغ که پوست ضخیم تر می شود، ببندد.
غدد سباسه چربی بیشتری تولید می کنند که پشت مجرای مسدود شده تجمع می یابد و این سبوم یا چربی محل رشد باکتری های گوناگون از جمله باکتری پروپیونوباکتریوم می شود که ایجاد آکنه می کنند. جوش ممکن است بصورت برجستگی توپر و با حدود مشخص ظاهر شود که حاوی مایع نیست و اندازه آن از یک سر سوزن تا یک سانتی متر متفاوت است و به آن پاپول می گویند و رنگ آن از قهوه ای، ارغوانی، صورتی تا قرمز متفاوت است. پاپول ها ممکن است با خاراندن عفونی شوند و کبره ببندد.
بیماری های مختلفی از آکنه گرفته تا آبله مرغان می تواند پاپول ایجاد کند. جوش ممکن است چرکی شود که در این حال به آن پاسچول می گویند و به صورت یک برآمدگی پوستی حاوی مواد چرکی معمولاً حاوی سلول های التهابی مرده است. جوش چرکی بزرگ را ندول می گویند.
آکنه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که باعث ایجاد جوش های پوستی از انواع مختلف پاپول، پاسچول و ندول می شود. ضایعات پوستی آکنه ناشی از تغییراتی است که در واحد پیلوسباسه، ساختارهای پوستی که شامل فولیکول یا پیاز مو غده سباسه یا چربی همراه آن هستند، رخ می دهد، تغییراتی که نیاز به تحریک هورمون جنسی آندوژن دارند.
آکنه در نتیجه انسداد منافذ پوستی که در فولیکول مو در آنها قرار دارند رخ می دهد. اولین تغییری که در پوست رخ می دهند ایجاد یک پلاک مسدود کننده متشکل از کراتین (باقیمانده سلول های مرده شاخی پوست) و سبوم (چربی پوست) است که به آن میکروکومدون می گویند. بزرگ شدن غدد سباسه و افزایش تولید سبوم که با افزایش تولید هورمونهای آندروژنی (مانند DHEA_S) در اوج گیری فعالیت غدد فوق کلیوی در هنگام بلوغ رخ می دهد. میکروکومدون ها ممکن است بزرگ شوند و به کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سر سیاه) بدل شوند.
سر سفید آن نتیجه اثر مستقیم انسداد مجرای غدد سباسه با سبوم یا چربی طبیعی پوست و سلول های مرده پوستی است. در این حالت باکتری هایی که بطور معمول روی پوست زندگی می کنند، به نام پروپیونوباکتریوم آکنس، می تواند باعث ایجاد التهاب شود و ضایعات پوستی التهابی (پاپول، پاسچول های چرکی و ندول) در لایه میانی پوست در اطراف میکروکومدون یا کومدون ها ایجاد کند، و این امر به قرمزی پوست و در مواردی به جا گذاری روی پوست و ایجاد لکه های تیره پوستی می انجامد.
به هر حال انتخاب اول من قبل از دارو میکرودرم مرتب ماهیانه است:
البته پانژل اگرچه مدعی رفع جوش و لک کامل است ولی از نظر من اغراق است باید بعد از درمان جوش با آنتی بیوتیک یا پماد یا راکوتان به عنوان پیشگیری از پانژل یا همان بنزوئیل پراوکساید استفاده کرد. مگر نظر پزشک استفاده درمانی از آن باشد.
محصولات انتى اکنه سبامد جهت درمان انواع اکنه مورد استفاده مى باشند….

photo_2016-08-29_15-47-58

مواد مؤثره :

– روغن جوجوبا : ضد التهاب و چین و چروک پوستی،ضد باکتری،ضد قارچ و مرطوب کننده
– کره شی : ضد چین و چروک و التهاب،ضدآفتاب سوختگی و مرطوب کننده طبیعی
– استرول مشتق شده از گیاه شلغم صحرایی با اثرات معادل ۱% هیدروکورتیزون (بدون عوارض جانبی کورتونها)
– کلروزایلنول : آنتی باکتریال
– الکل : ضد عفونی کننده پوست
– بهینیل الکل : ضد ویروس
– اسکوالن،سوربیتول و پنتیلن گلایکول : مرطوب کننده پوست

 

ویژگی های خاص :

√ این محصول نیز با استاندارد PH 5.5 خود (سازگار و هم تراز با PH طبیعی پوست بدن)، پس از مصرف تعادل اسیدی پوست رابر هم نزده و علاوه بر حفاظت از آن در برابر رشد میکروبهای مضر و بروز عفونتها و التهابات پوستی،با حفظ و تقویت این محیط اسیدی،از نفوذ و رشد باکتریهای مولد جوش و آکنه نیز جلوگیری می نماید.
√ پوست ملتهب را با آب هاماملیس تسکین داده و دارای اثری قابض و جمع کننده منافذ پوست می باشد.
√ چربی اضافی پوست را زدوده و با عصاره خیار و ابریشم هیدرولیز شده رطوبت پوست را افزایش داده و مانع از خشکی پوست می گردد.
√ چرخه ترمیمی ضایعات ناشی از آکنه را تقویت نموده و به بازسازی پوست کمک می نماید.
√ از این محصول می توان به عنوان پاک کننده قوی اثرات به جامانده از مواد شیمیایی آرایش صورت استفاده نمود.

تحقیقات علمى نشان داده است که رشد باکترى مولد اکنه در پى اچ ۵/۵ به صفر نزدیک میشود…
بلوغ مهمترین عامل آغازکننده آکنه است و علت آن هم افزایش هورمون آندروژن می‌باشد. ثابت شده است که هورمون آندروژن یا هورمن مردانه باعث افزایش تولید چربی و همچنین افزایش روند شاخی شدن پوست می‌شود. سایر عوامل شروع‌کننده اکنه عبارتند از:
حاملگی
تغییرات هورمونی
مواد پاک‌کننده پوست
رطوبت بیش از حد
تعریق زیاد
وراثت
استفاده از هورمون‌های آنابولیک (که مورد استفاده بدن‌سازان قرار می‌گیرد)
تحریک پوست با خاراندن و همچنین ایجاد زمینه التهاب و عفونت
تجمع سلول‌های مرده و ایجاد زمینه مناسب برای بسته شدن دهانه فولیکول مو
استرس با مکانیزم افزایش هورمون‌های فوق کلیوی که آندروژن‌ها هم در آن وجود دارند
داروهای دارای هالوژن (ید، کلرید، برومید) مثل لیتیوم، باربیتورات‌ها و غیره
غذاهای دریایی که حاوی ید زیاد هستند
غذاهای حاوی قند و چربی زیاد
غذاهای حاوی پروتئین کم
کاهش مصرف ویتامین E و ویتامین A.

photo_2016-08-29_15-55-48

 

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک گذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *