کرم ضد آفتاب و محافظ چند منظوره

کرم ضد آفتاب و محافظ چند منظوره

ویژگی:

* محافظت قابل اعتماد در برابر تابش های مافوق بنفش A و Bا(UVA + UVB)
* سیستم فیلتر کننده بسیار موثر در برابر UVA/UVB بهمراه میکروپیگمان‌ها (رنگدانه‌های بسیار ریز) پوست را در برابر آسیب‌های ناشی از تابـــش اشعه UV و التهابات جلدی محافظت می‌نمایند.
* حاوی کمپلکس ضد چروک و محافظ پوست، بهمراه ویتامین E و پرو-ویتامین B5 (پنتنول).
* وجود مادۀ طبیعی هیدرو فروکتول (اینولین) در فرمول، پوست در معرض نور آفتاب را نرم و لطیف نگاه داشته و از خاصیت ارتجاعی پوست محافظت می‌نماید.
* بدلیل داشتن SPFا(Sun Protection Factor) بالا از پیگمانتاسیون پوست و ایجاد لک در اثر نور آفتاب و نیز پیری زودرس پوست جلوگیری می شود.
* مقاوم در برابر آب.
* فاقد چربی، بخوبی جذب شده و رنگ سفید روی پوست باقی نمی گذارد.
* این محصول دارای SPF 50+ می باشد.
* محافظت در برابر UVA: این محصول قادر به جذب ۹۸% از تابش UVA می باشد که بیش از استاندارد استرالیا است.
* فاقد بو، بدون الکل، فاقد پارافین، پارابن ها، ترکیبات پلی اتیلن گلایکول و استرهای PABA (پارا آمینو بنزوئیک اسید) و آکریلامید.

photo_2016-08-29_15-05-30

SPF یعنی چه؟
SPF که مخفف Sun Protection Fector می‌باشد به معنی فاکتور محافظت از خورشید (نور خورشید) می‌باشد. این عدد بیانگر قدرت این محصولات برای مقابله با نور خورشید بوده و نیز به‌عنوان عامل مقایسه در محصول از این نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر قدر این عدد از نقطه‌نظر کمیت، بزرگتر باشد، فرآورده قوی‌تر بوده، محافظت بیشتری را فراهم می‌نماید.
روش‌های گوناگونی برای اندازه‌گیری این فاکتور، در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که تفاوت‌های گاهاً عمده‌‌ای با یکدیگر داشته و به همین دلیل می‌تواند برداشتی گمراه‌کننده در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد. صرف‌نظر از روش به‌کار گرفته شده، عمدتاً اندازه‌گیری‌ها یا بر روی موجودات زنده صورت می‌گیرد که به این دسته از اندازه‌گیری‌ها (Vivo ـ In) گفته می‌شود و یا آنکه با شبیه‌سازی پوست انسان و نیز استفاده از لامپ‌هائی که نور خورشید را شبیه‌سازی می‌نمایند، عدد SPF یک فرآورده ضدآفتاب اندازه‌گیری می‌شود که به این نوع اندازه‌گیری‌ها اصطلاحاً روش‌های (In ـ Vivo) اتلاق می‌شود. بدیهی است که دقت این نوع اندازه‌گیری‌ها بستگی به میزان دقت در شبیه‌سازی نور خورشید و نیز بافت و پوست انسان خواهد داشت. تشریح روش‌های اندازه‌گیری از بحث این مقاله خارج است ولی مفهوم علملی و کاربردی این عدد، چنین است که اگر فرآورده‌های دارای عدد SPF متوسط ۲۵ باشد، این بدان معنی است که کاربرد چنین فرآورده‌ای ۲۵ بار بیشتر از حالت عدم مصرف آن، به مصرف‌کننده پوشش می‌دهد. به‌عبارت دیگر، اگر فردی پس از ۱۰ دقیقه قرار گرفتن در آفتاب دچار قرمزی پوست شود، با استفاده از جنین فرآورده‌ای با فاکتور SPF متوسط ۲۵، این زمان به ۲۵۰ دقیقه افزایش خواهد یافت.
نکته مهم دیگر در رابطه با عدد (SPF) دامنه نوسانات آن می‌باشد به این معنی که (SPF) یک عدد مطلق نبوده و دارای دامنه تغییرات مثبت / منفی (-/+) بین ۲ تا ۵ واحد (برحسب روش اندازه‌گیری و قدت آن)، خواهد بود. به همین دلیل منطقی‌تر می‌باشد که از واژه متوسط در این رابطه استفاده شود، با این تعریف باید توجه داشت که بین یک فرآورده با SPF متوسط ۲۰ و یا متوسط ۲۵، تفاوت معنی‌داری وجود ندارد و عملکرد آنها بر روی پوست مصرف‌کننده چنین فرآورده‌هائی، یکسان می‌باشد.

چرا اشعه خورشید زیان‌آور می‌باشد؟
در نور آفتاب دو نوع اشعه ماوراءبنفش (Ultra Violet) یا (UV) به اختصار وجود دارد که یکی را (UVA) و دیگری را (UVB) می‌نامند. این دو اشعه از نقطه‌نظر طول موج متفاوت بوده و از نقطه‌نظر اثر آنها بر روی پوست، UVA را اشعه ”پیرکننده“ پوست می‌نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می‌شود. اشعه UVB قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را به‌طور بنیانی تخریب می‌نماید که پیری زودرس و ایجاد چین و چروک یکی از اثرات تخریب بافت پوست می‌باشد. همچنین در نور آفتاب مقدار اشعه UVA بیشتر از UVB می‌باشد. از تفاوت‌های مهم دیگر بین این دو نوع اشعه، نقش و تأثیر نور خورشید در عملکرد آنها می‌باشد، به این معنی که اثر تخریبی (سوزاندن) اشعه UVB با کاهش زاویه تابش نور، کم شده و در نتیجه تأثیر (UVB) در بعدازظهرها، به مراتب کمتر از اثر تخریبی آن در وسط روز می‌باشد. اما در مورد اشعه UVA، نه تنها اثر سوء آن با زاویه تابش خورشید تغییر نمی‌کند، بلکه اثر آن در تمام فصول سال نیز ثابت می‌ماند. این بدان معنی است که در زمستان‌ها که به‌طور کلی زاویه تابش خورشید بر روی یک کشور کاهش می‌یابد و در نتیجه (UVB) به مراتب کمتر آسیب می‌رساند، اما اثر مضر و تخریب‌کننده (UVA) حتی در زمستان‌ها هم پوست بدن ما را تهدید می‌کند.
یک نکته مهم و قابل توجه دیگر، این مطلب است که همه ما بیشترین زمان تماس با نورخورشید را، در طول ایام سال، در زمان‌هائی داریم که ظاهراهیچ کوششی برای در تماس بودن با آن، از روی قصد، نمی‌نمائیم. این زمان‌ها شامل زمان حرکت و رفت‌وآمد در خیابان، رانندگی، باغبانی، پیاده‌روی می‌باشد. همچنین کار کردن در زیر نور فلورسنت و عبور از کنار ساختمان‌هائی که دیوار سیمانی یا بتونی دارند نیز، عامل دیگری برای اشعه (UVA) بر روی بدن ما می‌باشد. به همین دلیل است که متخصصان بهداشت و سلامت پوست، استفاده مستمر در تمام طول ایام سال، از یک کرم، یا لوسیون محافظت از پوست در مقابل اشعه UVA و UVB را با عدد SPF متوسط ۱۵، قویا برای همه افراد، اعم از زنان و مردان، پیشنهاد نموده‌اند.
در اینجا لازم است به‌طور اختصار به‌ نوع دیگری از اشعه که در نور آفتاب وجود دارد، یعنی اشعه (IR) یا (مادون قرمز) اشاره کرد. حقیقت امر این است که ما هنوز اطلاع دقیقی از اثرات سوء این اشعه بر روی پوست نداریم و طبیعتا به درستی نمی‌دانیم چگونه خود را در مقابل آن محافظت نمائیم. علی‌رغم ادعاهائی که بر روی برخی محصولات ضدآفتاب نوشته می‌شود. تنها اثرات اشعه (UVA) و (UVB) به دقت و به‌طور کامل مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌اند.
رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های تخریب‌کننده‌ای هستند که باعث عمل اکسیداسیون در پوست می‌شوند، به همان‌صورت که بدنه ماشین در معرض هوا، دچار زنگ‌زدگی شده و با یک سیب قاچ خورده، از سفید به قهوه‌ای، تغییر رنگ می‌دهد. ماحصل عمل اکسیداسیون، ایجاد تغییرات در رنگدانه‌های پوست و شکسته شدن مولکول‌های (کلاژن) و (الاستین) می‌باشد که این مولکول‌ها، برای سفت و جوان ماندن پوست و جلوگیری از شل و آویزان شدن آن، ضروری می‌باشند. از بین رفتن این مولکول‌ها شل شدن پوست و چروک‌خوردگی آن را باعث می‌شوند.
از آنجا که رادیکال‌های آزاد، در نتیجه تأثیر مواد آلاینده در هوا و دود سیگار هم تولید شده و همچنین از سوخت و ساز مولکول‌ها در بدن (متابولیسم طبیعی) نیز به‌عنوان محصولات جانبی، به‌وجود می‌آیند، لذا به‌طور طبیعی، در بدن ما، مواد مخصوص مبارزه با رادیکال‌های آزاد که به آنتی‌اکسیدان معروف می‌باشند، وجود دارد. ”ملانین“ که به‌طور طبیعی در پوست ما وجود دارد، یکی از منابع تولید این مواد ”آنتی‌اکسیدان“ می‌باشد و به همین دلیل است که اولین مقاومت و لایه دفاعی بدن ما در مقابل نور خورشید و جلوگیری از اثرات مخرب ”رادیکال‌های آزاد“ همان ”ملانین“ می‌باشد که قبلاً به آن اشاره گردید. وجود برخی ویتامین‌های دوستدار پوست در بدن‌ها، از جمله ویتامین‌های E,C,A، به کاهش عملکرد رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند، اما همه ما به کمک برای مبارزه با این مولکول‌های مخرب، یعنی رادیکال‌های آزاد، از طریق استفاده صحیح از فرآورده‌های ضدآفتاب احتیاج داریم. تحقیقات مدرن نشان داده که استفاده مستمر از فرآورده‌های ضدآفتاب نه تنها جلوی زیان اشعه آفتاب را می‌گیرد، بلکه عملاً به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده پوست کمک می‌کند.
یک نکته مهم دیگر را باید در نظر داشت وآن اینکه مصرف برخی از داروها، نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها، مسکن‌های ضددرد و داروهای ضدافسردگی و ضد ”آرتروز“ حساسیت ما را نسبت به نورخورشید افزایش خواهد داد و بنابراین، در صورت مصرف هرکدام از داروهای فوق، می‌باید دقت بیشتری در مصرف به موقع و مداوم فرآورده‌های ضدآفتاب نمود.

photo_2016-08-29_15-05-08

ویژگی:

* محافظت قابل اعتماد در برابر تابش های ماوراء بنفش A و B (UVA + UVB).
* سیستم فیلتر کننده بسیار مؤثر در برابر UVA / UVB به همراه میکروپیگمان‌ها (رنگدانه های بسیار ریز) پوست را در برابر آسیب های ناشی از تابش اشعه UV و التهابات جلدی محافظت می نمایند.
* حاوی کمپلکس محافظ پوست، به همراه ویتامین E و پرو ویتامین B5 (پنتنول)
* مقاوم در برابر آب.
* فاقد چربی، بخوبی جذب شده و رنگ سفید روی پوست باقی نمی گذارد.
* حاوی اینولین که سبب رطوبت رسانی شدید به پوست شده و آن را در برابر خشکی محافظت می‌نماید.
* فاقد بو و بدون الکل.
* فاقد افزودنی های رنگی، پارافین، پارابن ها، ترکیبات پلی اتیلن گلایکول و استرهای PABA (پارا آمینو بنزوئیک اسید) و آکریلامید.

موارد مصرف:

کرم ضد آفتاب و محافظ برای پوست حساس و لطیف کودک (بدن و صورت).
توسط آزمایشات بالینی درماتولوژیک تست شده است.

photo_2016-08-29_15-28-08

این مطلب را با دیگران به اشتراک گذارید:

نظرات (1)

  • بیتا Reply

    بسیار عالی،

    مهر ۲, ۱۳۹۸ at ۷:۰۴ ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *